ППрез второто тримесечие на 2026 г. общинските администрации на територията на област Велико Търново са издали разрешителни за строеж на 59 жилищни сгради със 144 жилища в тях и с 18 370 кв. м разгъната застроена площ (РЗП) и на 54 други сгради с 20 794 кв. м РЗП.
Спрямо предходното тримесечие броят на издадените разрешителни за строеж на жилищни сгради се увеличава с 34.1%, броят на жилищата в тях – близо два пъти, както и разгънатата им застроена площ – с 93.1%. Издадените разрешителни за строеж на други видове сгради и общата им застроена площ регистрират ръст съответно с 42.1% и 57.3%.
В сравнение с второто тримесечие на 2025 г. броят на издадените разрешителни за строеж на нови жилищни сгради в областта нараства близо два пъти, на жилищата в тях – три пъти и на разгънатата им застроена площ – четири пъти. Издадените разрешителни за строеж на други сгради са по-малко с 16.9%, докато общата им застроена площ е повече с 55.2%.
През второто тримесечие на 2026 г. в област Велико Търново е започнал строежът на 37 жилищни сгради с 45 жилища в тях и с 6 887 кв. м разгъната застроена площ и на 28 други сгради с 9 586 кв. м РЗП.
Спрямо предходното тримесечие започнатите нови жилищни сгради се увеличават с 32.1%, жилищата в тях – с 4.7% и общата им застроена площ – с 14.6%. Започнатото строителство на други сгради отчита ръст с 12.0%, а разгъната им застроена площ – с 15.7%.
В сравнение с второто тримесечие на 2025 г. започнатите нови жилищни сгради са повече с 5.7%, докато броят на жилищата в тях и разгъната им застроена площ са по-малко съответно с 43.8 и 19.8%. Започнатото строителство на други сгради се увеличава с 40.0%, но общата им застроена площ намалява с 26.9%.
Методологични бележки
Тримесечното статистическо наблюдение за издадените разрешителни за строеж и започнатото строителство осигурява информация както за издадените от местните администрации разрешителни за строеж, така и за започнатото строителство на нови сгради според техния вид и разгъната застроена площ. Тази информация може да се използва като индикатор за бъдещата активност на строителните предприятия в страната.
Видовете сгради се посочват в съответствие с Класификацията на сградите и строителните съоръжения (КСС – 2001) и се подразделят на:
• Жилищни – сгради, полезната площ на които в голямата си част е предназначена
за жилищни цели за постоянно обитаване.
• Нежилищни – сгради за различни нежилищни нужди, които включват:
– административни – офиси и сгради за административна дейност на ведомства и други организации и сдружения (представителни сгради – банки, пощи, правителствени сгради, сгради за конференции, конгреси, съдилища, общини);
– други сгради – всички останали видове сгради, предназначени за различни дейности: производствена, търговска, транспортна, просветна, културна, спортна, селскостопанска, здравеопазване, бази за почивка и краткосрочно пребиваване (хотели, мотели, почивни домове, хижи и други).
Разгъната застроена площ (РЗП) на сградите е сумата от застроените площи на всички етажи по външни измерения.
Повече информация и данни от проведеното статистическо изследване могат да бъдат намерени в сайта на НСИ на следните линкове: Издадени разрешителни за строеж на нови сгради и Започнато строителство на нови сгради.