Кратък преглед на икономическото развитие на област Сливен през 2014 година

PDF файл

По окончателни данни годишен отчет за дейността си през 2014 г. са представили 6 757 нефинансови предприятия, извършвали стопанска дейност на територията на област Сливен. Спрямо предходната година техният брой е намалял с 37 фирми или 0.5%. В тези предприятия са реализирани нетни приходи от продажби за 2 383 млн. лв. и спрямо 2013 година те са нараснали с 8.2%. Произведената продукция също се е увеличила с 6.5% и е в размер на 1 705 млн. лева.

В икономическата структура на областта доминиращо място заема индустрията. През 2014 г. в индустриалния сектор са функционирали 1 059 фирми, които са създали 62.6% от продукцията на областта. Тук са съсредоточени 43.0% от заетите лица и 55.4% от дълготрайните материални активи. В индустрията най-голям е относителният дял на произведената продукция от „Преработваща промишленост” – 79.6%, а най-нисък на „Добивна промишленост” – 1.1%.

Строителните предприятия са произвели 11.0% от продукцията, предприятията от дейност “Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“ – 6.8%, а тези от „Доставяне на води; Канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване” – 1.5%.

Следващ по значение е секторът на услугите, в който през 2014 г. са развивали стопанска дейност 5 201 фирми и е произведена 24.6% от продукцията в областта. Заетите лица са 46.2% от заетите в областта, дълготрайните материални активи са 28.0%. Водещото място в сектора се пада на икономическа дейност “Търговия; Ремонт на автомобили и мотоциклети” – с 33.8% относителен дял на произведената продукция, следвана от “Транспорт, складиране и пощи” – с 25.0% и други.

С най-малък относителен дял в произведената продукция е сектор „Селско, горско и рибно стопанство“ – 12.7%. В този сектор са работили 497 от нефинансовите предприятия със 10.8% от заетите лица и 16.6% от дълготрайните материални активи в областта.

През 2014 г. най-голям дял от нетните приходи от продажби е формиран в сектор “Преработваща промишленост” – 38.4% от общите за областта, и сектор “Търговия; Ремонт на автомобили и мотоциклети” – 32.4%. Сектор „Селско, горско и рибно стопанство” и строителният сектор създават съответно 9.0% и 4.9% от нетните приходи от продажби, а за сектор “Транспорт, складиране и пощи” този дял е 4.4%.

В разпределението на нетните приходи от продажби по общини доминира община Сливен – 77.5%, следвана от община Нова Загора – 19.1%, община Твърдица – 1.8 % и община Котел – 1.6%.

В община Сливен структурата на нетните приходи от продажби по икономически сектори е следната: индустрия – 47.0%; услуги – 46.1%; селско, горско и рибно стопанство – 6.9%.
В община Нова Загора водещо място заема секторът на индустрията – 50.0%; следват го: услуги – 33.0 % и селско, горско и рибно стопанство – 17.0%.

Водещата роля в община Котел се пада на сектора на услугите – 72.1%; следван от индустрията – 21.1% и селско, горско и рибно стопанство – 6.8%.

В община Твърдица разпределението на приходите от продажби е: услуги – 42.3%; индустрия – 38.6%; селско, горско и рибно стопанство – 19.1%.

През 2014 г. нефинансовите предприятия в Сливенска област приключват с обща печалба от 137 млн. лева. Според финансовия резултат 69.9% от предприятията са реализирали печалба, 15.4% – загуба и 14.7% са приключили с нулев резултат.

В областната икономика преобладават микропредприятията (до 9 заети) – 92.6%. Относителният дял на малките (10 – 49 заети) и средните (50-249 заети) предприятия е съответно 6.2% и 1.0%, а в групата на големите (с 250 и повече заети) попадат едва 0.2% от нефинансовите предприятия в областта.

Методологични бележки

Данните се формират от годишните отчети на нефинансовите предприятия, съставящи и несъставящи баланс. Нарастването на реализираните нетни приходи от продажби и увеличението на произведената продукция в проценти са изчислени от данните по цени на съответната година (текущи цени).

„Произведена продукция“ – стойността на оборота, намалена с балансовата стойност на продадените активи, без тази на собствените дълготрайни активи. В нея се включва и изменението на запасите от продукция и незавършено производство, както и стойността на направените разходи за придобиване на активи по стопански начин.

„Заети лица“ – всички лица, работещи в дадено предприятие на пълно или непълно работно време, включително сезонните и надомните работници (преизчислени в еквивалент на пълна заетост), работещите собственици, наетите по договор за управление и контрол, наетите по извънтрудови правоотношения (граждански договори), които не работят при друг работодател и неплатените семейни работници.

Индустрия – включва секторите „Добивна промишленост“, „Преработваща промишленост“, „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“, „Доставяне на води; Канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване“ и „Строителство“.

Услуги – включват икономическите сектори „Търговия; Ремонт на автомобили и мотоциклети“, „Транспорт, складиране и пощи“, „Хотелиерство и ресторантьорство“, „Операции недвижими имоти“, „Образование“, „Хуманно здравеопазване и социална работа“, „Административни и спомагателни дейности“ и други.