През 2025 г. са приключили делата за 28 414 извършени престъпления. От тях 10 313 са завършили с ефективно осъждане, 12 932 - с условно осъждане, 594 - с оправдаване, 269 - с прекратяване, и 4 306 - с освобождаване от наказание.
През 2025 г. обвиняеми са били 26 372 лица, от които:
Броят на осъдените с влезли в сила през годината присъди е 21 187, което е с 2.9% по-малко в сравнение с 2024 година. Осъдените непълнолетни (14 - 17 години) са 719, или 3.4% от всички осъдени.
Осъдените мъже са 19 398, или 91.6%, а жени - 1 789 (8.4%). Както сред мъжете, така и сред жените, най-голям е делът на осъдените във възрастовата група от 30 до 39 години - съответно 28.3% за мъжете и 30.8% за жените. На второ място при мъжете е групата 18 - 24 г., а при жените - 40 - 49 години (виж фиг. 2).
Коефициентът на криминална активност1 е 379 на 100 000 души от наказателноотговорното население2 (виж табл. 1). За мъжете стойността му е 728 на 100 000 души, а за жените - 61 на 100 000 души от съответното население. Коефициентът на криминална активност за непълнолетните е 270 на 100 000 от населението в тази възрастова група.
| Таблица 1. Коефициенти на криминална активност на 100 000 души от наказателноотговорното население (14 и повече години) | |||
|---|---|---|---|
| Години | Общо | Мъже | Жени |
| 2021 | 406 | 775 | 66 |
| 20223 | 428 | 822 | 70 |
| 2023 | 411 | 794 | 64 |
| 2024 | 389 | 748 | 64 |
| 2025 | 379 | 728 | 61 |
Престъпления, завършили с осъждане, и осъдени лица по глави от Наказателния кодекс (НК) и някои видове престъпления през 2025 година
Половината от престъпленията, които са завършили с осъждане през годината, са за извършени общоопасни престъпления - 11 678, или 50.2%. На второ място в структурата са престъпленията против собствеността, като с осъдителна присъда са приключили делата за 4 213 престъпления, или 18.1% (виж фиг. 3).
С осъждане са завършили 2 536 престъпления против личността, което представлява 10.9% от всички наказани престъпления.
Наказани са и 1 867 престъпления против дейността на държавни органи, обществени организации и лица, изпълняващи публични функции (8.0%), 843 документни престъпления (3.6%) и 687 против стопанството (3.0%).
За повече подробности, кликнете върху съответния дял.
Най-голям е броят и делът на осъдените лица за извършването на общоопасни престъпления - 10 457, или 49.4%. На второ място в структурата са осъдените за престъпления против собствеността - 4 517 лица (21.3%).
За извършването на престъпления против личността са наказани 1 944 лица, или 9.2%. Осъдени лица през 2025 г. за престъпления против дейността на държавни органи, обществени организации и лица, изпълняващи публични функции, са 1 732 (8.2%), за престъпления против стопанството и за документни престъпления са осъдени по 637 лица, което представлява по 3.0% от общия брой осъдени.
Общоопасни престъпления4
В структурата на общоопасните престъпления най-голям е броят на наказаните престъпления по транспорта и съобщенията - 7 581, или 64.9% от общия им брой. За извършването им са осъдени 6 894 лица, или 65.9% от осъдените за извършени общоопасни престъпления.
Престъпленията, свързани с наркотици, са 3 655 (31.3%), а наказаните за тях лица - 3 195 (30.6%).
Престъпления против собствеността5
Сред престъпленията против собствеността най-разпространени са кражбите на имущество - 69.5%. Осъдени за този вид престъпление са 3 281 лица, или 72.6%.
По своята правна и криминална характеристика грабежите са сред най-тежките престъпления против собствеността - за 392 грабежа са осъдени 466 лица.
Престъпления против личността6
С изключително висока обществена опасност сред престъпленията против личността са умишлените убийства. С осъдителни присъди са завършили делата за 60 убийства (довършени и опити), като за извършването им са осъдени 62 лица (3.2% от осъдените за престъпления против личността).
Сред престъпленията против личността най-много са причинените телесни повреди, като с осъдителна присъда са завършили делата за 1 194 престъпления (47.1%). Осъдени за тях са 923 лица, или 47.5% от общия брой на осъдените за извършени престъпления против личността.
Броят на престъпленията, свързани с принуди, завършили с осъждане, е 790 (31.2%), като за извършването им са осъдени 597 лица (30.7%).
Приключилите с осъждане дела за разврат са 269 (10.6%), а осъдените са 215 лица (11.1%), като от тях 35 са осъдени за изнасилване (довършено и опит).
За трафик на хора с осъдителни присъди са завършили 89 наказателни дела, или 3.5% от престъпленията против личността. Осъдени за този вид престъпление са 29 лица.
Престъпления против дейността на държавни органи, обществени организации и лица, изпълняващи публични функции7
Незаконното преминаване през граница е най-разпространеният вид сред тези престъпления. За 929 нарушения на държавната граница са осъдени 943 лица, или съответно 49.8% от престъпленията и 54.4% от осъдените за престъпления против дейността на държавни органи, обществени организации и лица, изпълняващи публични функции.
За 83 превеждания през граница са осъдени 99 лица, или 5.7%.
Осъдени лица по вид на наложеното наказание
В структурата на осъдените по наложени наказания най-голям е относителният дял на лишените от свобода. През 2025 г. те са 16 864, или 79.6% от общия брой на осъдените лица. От тях най-много са лишените от свобода за срок до 6 месеца (44.4% от всички осъдени на лишаване от свобода), следвани от лишените от свобода за срок от 6 месеца до 1 година - 34.6%.
Наказанието пробация е наложено на 2 529 лица (12.0% от всички осъдени), глоба - на 1 682 (7.9%), а обществено порицание - на 109. На доживотен затвор са осъдени 3 лица (виж фиг. 4).
Методологични бележки
Статистическото изследване на престъпленията, обвиняемите и осъдените лица с влезли в сила присъди осигурява информация на базата на годишни данни, получавани от районните, окръжните и военните съдилища.
Обект на наблюдение е дейността на районните, окръжните, военните съдилища и на Специализирания наказателен съд по наказателните дела от общ, частен и административен характер. През 2022 г. съгласно Закона за съдебната власт (изм. и доп. ДВ. бр. 32 от 26 април 2022 г.) Специализираният наказателен съд (СпНС) е закрит. Първоинстанционните наказателни дела пред СпНС, по които е проведено разпоредително заседание, стават подсъдни на Софийския градски съд и разглеждането им продължава от съдебния състав, провел заседанието. Съдиите от съдебните състави, които не са преназначени в Софийския градски съд, се командироват за участие в разглеждането на делата до приключването на производствата по тях.
Единици на наблюдение са престъпленията, обвиняемите и осъдените лица с влезли в сила присъди в рамките на отчетната година.
В броя на престъпленията, завършили с осъждане, се включват всички престъпления, за които наказателните дела са завършили с условна или ефективна присъда, независимо от броя на извършителите.
Престъпление, извършено от повече от едно лице (в съучастие), се отчита за завършило с осъждане, когато поне едно от обвиняемите лица е осъдено ефективно или условно. В случай че дело приключи с оправдателна присъда за всички лица, обвиняеми за извършване на престъплението, то се отчита за завършило с оправдаване. Престъпление се отчита за завършило с прекратяване, когато спрямо извършителя или всички извършители делото е прекратено.
В броя на обвиняемите лица се включват ефективно осъдените, условно осъдените, оправданите, освободените от наказание и лицата, на които делата са прекратени.
В броя на осъдените лица се включват всички осъдени лица, на които с влязла в сила присъда им е наложено ефективно или условно наказание.
Когато няколко лица са осъдени за извършването на едно престъпление, престъплението се отчита само един път, а всяко лице поотделно - в зависимост от изхода на делото. В случаите, когато в едно наказателно дело е осъдено лице за повече от едно престъпление, се отчита най-тежкото наложено наказание по съвкупност. Когато едно лице е осъдено за няколко престъпления, то се отчита към най-тежкото наказуемо деяние, а всяко престъпление поотделно - към съответния вид престъпление.
Възрастта на осъдените лица е посочена в навършени години към момента на извършване на престъплението.
Непълнолетни са лицата на възраст от 14 до 17 навършени години.
Пълнолетни са лицата на възраст 18 и повече навършени години.
Осъдените непълнолетни лица се включват в общия брой на осъдените лица.
Съгласно чл. 31, ал. 1 и 2 от НК наказателноотговорно е пълнолетно лице, навършило 18-годишна възраст, което в състояние на вменяемост извърши престъпление. Непълнолетно лице - навършило 14 години, но ненавършило 18 години, е наказателноотговорно, ако е могло да разбира свойството и значението на деянието и да ръководи постъпките си.
Коефициентът на криминална активност е изчислен като отношение на броя на осъдените лица към броя на наказателноотговорното (на 14 и повече навършени години) средногодишно население за съответната година на 100 000 души. Оценката за населението към 31.12.2025 г. отразява промените в броя и структурите на населението, регистрирани при Преброяване 2021. В тази връзка е налице прекъсване в динамичния ред за всички коефициенти от 2022 година.
Данните за престъпленията, обвиняемите и осъдените лица са получени от изчерпателно изследване чрез статистически формуляри „Карта за обвиняемо лице“ (1-СС), попълвана от органите на досъдебното и съдебното производство и информация от административен източник Единна информационна система за противодействие на престъпността (ЕИСПП).
1 Осъдени лица на 100 000 души от средногодишното население на възраст 14 и повече години.
2 Наказателноотговорно е населението на възраст 14 и повече години - виж методологичните бележки.
3 Има прекъсване в динамичния ред за всички коефициенти от 2022 година - виж методологичните бележки.
4 Включват престъпления, извършени по общоопасен начин или с общоопасни средства, по транспорта и съобщенията, против народното здраве и околната среда, при използването на атомната енергия за мирни цели и други.
5 Включват: кражба и грабеж на имущество, присвояване, измама, изнудване, вещно укривателство, унищожаване и повреждане на имущество, злоупотреба на доверие.
6 Включват: убийства, телесни повреди, отвличане и противозаконно лишаване от свобода, принуда, обида и клевета, разврат и трафик на хора.
7 Включват: престъпления против реда на управлението, престъпления по служба, против правосъдието и подкуп.
Copyright © 2026 НСИ Всички права запазени