Инфлация и индекси на потребителските цени - август 2025 година

Инфлация и индекси на потребителските цени - август 2025 година

Месечната инфлация е 0.1%, а годишната инфлация е 5.3%. Инфлацията е измерена чрез ИПЦ, като месечната инфлация се отнася за август 2025 г. спрямо предходния месец, а годишната инфлация е за август 2025 г. спрямо същия месец на предходната година.

През август 2025 г. спрямо предходния месец най-голямо е увеличението на цените в групите: „Съобщения“ (0.9%), „Разнообразни стоки и услуги“ (0.7%) и „Ресторанти и хотели“ (0.6%). Намаление е регистрирано в групите: „Облекло и обувки“ (-2.5%) и „Транспорт“ (-0.6%).

Индекс на потребителските цени (ИПЦ)

През август 2025 г. месечната инфлация е 0.1%, а годишната инфлация за август 2025 г. спрямо август 2024 г. е 5.3%[1].

Инфлацията от началото на годината (август 2025 г. спрямо декември 2024 г.) е 4.2%, а средногодишната инфлация за периода септември 2024 - август 2025 г. спрямо периода септември 2023 - август 2024 г. е 3.4%.

Месечна инфлация

През август 2025 г. цените на стоките и услугите са увеличени в следните потребителски групи:

  • „Съобщения“ - увеличение с 0.9%;
  • „Разнообразни стоки и услуги“ - увеличение с 0.7%;
  • „Ресторанти и хотели“ - увеличение с 0.6%;
  • „Алкохолни напитки и тютюневи изделия“ - увеличение с 0.4%;
  • „Хранителни продукти и безалкохолни напитки“ - увеличение с 0.3%;
  • „Здравеопазване“ - увеличение с 0.3%;
  • „Образование“ - увеличение с 0.2%;
  • „Жилищно обзавеждане, стоки и услуги за домакинството и за обичайното поддържане на дома“ - увеличение с 0.2%;
  • „Жилища, вода, електроенергия, газ и други горива“ - увеличение с 0.2%;
  • „Развлечения и култура“ - увеличение с 0.1%.

По-ниски са цените на стоките и услугите в следните потребителски групи:

  • „Облекло и обувки“ - намаление с 2.5%;
  • „Транспорт“ - намаление с 0.6%.

През месец август 2025 г. са увеличени цените на следните хранителни продукти: краставици - с 16.9%, пипер - с 9.4%, ябълки - с 8.2%, пресни зеленчукови подправки - с 3.8%, цитрусови и южни плодове - с 3.8%, чипс - с 3.7%, праскови и кайсии - с 3.3%, прясна и охладена риба - с 2.4%, месо от едър рогат добитък - с 1.5%, свинско месо - с 1.2%, газирани напитки - с 1.2%, кафе - с 1.0%, брашно - с 1.0%, маслини - с 0.9%, трайни колбаси - с 0.7%, минерална вода - с 0.6%, плодови сокове - с 0.6%, ракии - с 0.6%, ориз - с 0.6%, яйца - с 0.5%, кисели млека - с 0.4%, хляб - с 0.3%, захар - с 0.3%, зеле - с 0.3%,  месо от домашни птици - с 0.2%, зрял лук - с 0.2%, оцет - с 0.1%, и други.

Намалени са цените на следните хранителни продукти: дини и пъпеши - с 10.5%, картофи - с 10.2%, кореноплодни зеленчуци (моркови и червено цвекло) - с 3.8%, зрял чесън - с 3.7%, други пресни зеленчуци (зелен фасул, тиквички и патладжан) - с 3.6%, гъби - с 2.4%, маргарин - с 2.1%, сладолед - с 2.0%, мляно месо (кайма) - с 1.6%, зрял боб - с 1.6%, макаронени изделия - с 1.5%, леща - с 1.5%, шоколад и шоколадови изделия - с 1.3%, сирене - с 1.2%, малотрайни колбаси - с 1.0%, кашкавал - с 0.9%, вина - с 0.8%, пълномаслено прясно мляко - с 0.7%, бира - с 0.3%, домати - с 0.2%, сол - с 0.1%,  олио - с 0.1%, и други.

В групите на нехранителните стоки и на услугите e регистрирано увеличение на цените при: международни полети - с 10.4%, курсове за водачи на ЛТС - с 5.3%, бойлери - с 4.4%, прахосмукачки - с 4.3%, финансови услуги на банки - с 3.0%, хладилници - с 2.9%, велосипеди - с 2.8%, други пощенски услуги (куриерски услуги) - с 2.4%, бръснаро-фризьорски услуги и услуги за поддържане на добър външен вид - с 1.8%, услуги по обществено хранене - с 1.0%, продукти за лична хигиена - с 0.8%, градинарство и цветарство - с 0.7%, пакетни услуги за почивка и туристически пътувания в страната - с 0.7%, продукти и препарати за почистване и поддържане - с 0.7%, цигари - с 0.6%, автомобилни застраховки -  с 0.6%, поддържане и ремонт на ЛТС -  с 0.5%, пътнически транспорт с такси - с 0.5%, дърва за отопление - с 0.5%, прахове за пране - с 0.4%, пелети - с 0.4%, и други.

При нехранителните стоки и при услугите е регистрирано намаление на цените при: обувки - с 3.9%, газ пропан-бутан за ЛТС - с 3.5%, централно газоснабдяване - с 2.5%, телевизори - с 2.8%, услуги във ваканционни центрове и курорти - 3.2%, дизелово гориво - с 2.2%, облекло - с 1.9%, метан за ЛТС - с 1.5%, бензин А100Н - с 1.3%, бензин А95Н - с 1.2%, готварски печки - с 0.3%, гуми за автомобили и велосипеди - с 0.2%, козметични продукти - с 0.1%, и други.

Регистрирано е увеличение на цените на: лекарски услуги - с 0.6%, стоматологични услуги - с 0.4%, услуги на медицински лаборатории - с 0.3% и лекарствени продукти - с 0.1%.

Натрупана инфлация

Натрупаната инфлация, измерена с ИПЦ, за последните три години (август 2025 г. спрямо август 2022 г.) е 15.8%, а за последните пет години (август 2025 г. спрямо август 2020 г.) е 41.4%.

 

Хармонизиран индекс на потребителските цени (ХИПЦ)

През август 2025 г. месечната инфлация е 0.1%, а годишната инфлация за август 2025 г. спрямо август 2024 г. е 3.5%[2].

Инфлацията от началото на годината (август 2025 г. спрямо декември 2024 г.) е 3.4%, а средногодишната инфлация за периода септември 2024 - август 2025 г. спрямо периода септември 2023 - август 2024 г. е 2.9%.

 

Месечна инфлация

Според ХИПЦ през август 2025 г. цените на стоките и услугите са увеличени в следните потребителски групи:

  • „Съобщения“ - увеличение с 0.9%;
  • „Разнообразни стоки и услуги“ - увеличение с 0.9%;
  • „Хранителни продукти и безалкохолни напитки“ - увеличение с 0.3%;
  • „Алкохолни напитки и тютюневи изделия“ - увеличение с 0.3%;
  • „Жилища, вода, електроенергия, газ и други горива“ - увеличение с 0.3%;
  • „Здравеопазване“ - увеличение с 0.2%;
  • „Транспорт“ - увеличение с 0.2%;
  • „Образование“ - увеличение с 0.2%.

По-ниски са цените на стоките и услугите в следните потребителски групи:

  • „Облекло и обувки“ - намаление с 1.9%;
  • „Ресторанти и хотели“ - намаление с 0.5%;
  • „Жилищно обзавеждане, стоки и услуги за домакинството и за обичайното поддържане на дома“ - намаление с 0.1%;
  • „Развлечения и култура“ - намаление с 0.1%.

 

Натрупана инфлация

Натрупаната инфлация, измерена с ХИПЦ, за последните три години (август 2025 г. спрямо август 2022 г.) е 13.9%, а за последните пет години (август 2025 г. спрямо август 2020 г.) е 34.3%.

 

Индекс на цените за малката кошница (ИЦМК)

Според индекса на цените за малката кошница през август 2025 г. е регистрирано увеличение с 0.2% на месечна база и увеличение с 4.7% от началото на годината[3].

Цените на стоките и услугите от малката кошница за най-нискодоходните 20% от домакинствата са се променили спрямо предходния месец, както следва:

  • нехранителни стоки - увеличение с 0.2%;
  • хранителни продукти - увеличение с 0.1%;
  • услуги - увеличение с 0.1%.

 

 

Методологични бележки

Индексът на потребителските цени (ИПЦ) е официален измерител на инфлацията в Република България. Той оценява общото относително изменение на цените на стоките и услугите, използвани от домакинствата за лично (непроизводствено) потребление, и се изчислява, като се прилага структурата на крайните парични потребителски разходи на българските домакинства. Основен източник на информация за разходите е изследването на бюджетите на домакинствата в страната. ИПЦ в година t се изчислява при структура на разходите от година t - 1.

Хармонизираният индекс на потребителските цени (ХИПЦ) е сравнима мярка на инфлацията на държавите от ЕС. Той е един от критериите за ценовата стабилност и за присъединяването на България към еврозоната. ХИПЦ, както и ИПЦ, измерват общото относително изменение в равнището на цените на стоките и услугите. Двата индекса се изчисляват от една и съща кошница от стоки и услуги и от едни и същи цени, но се различават по използваните тегла. ХИПЦ се изчислява с тегла, представляващи относителните дялове по групи стоки на индивидуалното и колективното потребление на всички домакинства (включително институционалните и чуждестранните) на икономическата територия на страната. Основен източник на информация за теглата са данните от националните сметки. При изчисляването му за 2025 г. за тегла се използват данни за крайните парични потребителски разходи на домакинствата (КППРД) - вътрешна концепция за 2023 г., които са преразгледани и актуализирани, за да бъдат представителни за 2024 г., следвайки методологичните препоръки на Евростат относно конструирането на теглата на ХИПЦ в случай на големи промени на разходите на потребителите[4].

В изпълнение на изискванията на Регламент (ЕС) № 2015/2010 от началото на 2016 г. е сменена базисната година за ХИПЦ и всички индекси се изчисляват и публикуват при база 2015 година. Динамичните редове са преизчислени при новата базисна година и са публикувани на сайта на НСИ (www.nsi.bg).

Индексът на цените за малката кошница (ИЦМК) е измерител на средното относително изменение на цените на 100 социалнополезни и жизненонеобходими стоки и услуги. Теглата за изчисляване на този индекс представляват относителните дялове на паричните разходи на най-нискодоходните 20% от домакинствата. Източник на информацията за теглата е изследването на бюджетите на домакинствата в страната. Този индекс в година t се изчислява с тегла от година t - 1.

Верижните индекси на потребителските цени измерват изменението на цените през текущия месец спрямо предходния месец. Верижните индекси на потребителските цени са измерители на месечната инфлация.

12-месечните индекси на потребителските цени измерват изменението на цените през текущия месец спрямо същия месец на предходната година. 12-месечните индекси на потребителските цени са измерители на годишната инфлация.

Индексите на потребителските цени с натрупване от началото на годината измерват изменението на цените през текущия месец спрямо декември на предходната година. Индексите на потребителските цени с натрупване от началото на годината са измерители на натрупаната инфлация от началото на годината. През декември всяка година 12-месечният индекс и индексът с натрупване от началото на годината са равни.

Средногодишните индекси на потребителските цени измерват средното изменение на цените за дванадесетте месеца на текущата година спрямо средното изменение на цените за дванадесетте месеца на предходната година. Средногодишните индекси на потребителските цени са измерители на средногодишната инфлация.

Статистическа област: Инфлация и индекси на потребителските цени:

Инфлация и индекси на потребителските цени | Национален статистически институт (nsi.bg)

ИС ИНФОСТАТ: Потребителски цени:

https://infostat.nsi.bg/infostat/pages/module.jsf?x_2=68

Метаданни и методология:

Индекси на потребителските цени (ИПЦ) | Национален статистически институт (nsi.bg)

Калкулатори на инфлацията:

Калкулатори на инфлацията | Национален статистически институт (nsi.bg)


Приложение

Таблица 1

 

Индекси на потребителските цени за август 2025 година
Код Потребителски групи Тегла август 2025 г. спрямо юли 2025 г. август 2025 г. спрямо декември 2024 г. август 2025 г. спрямо август 2024 г.
% % % %
00 Общ ИПЦ 100.000 100.1 104.2 105.3
01 Хранителни продукти и безалкохолни напитки 29.826 100.3 105.4 106.9
02 Алкохолни напитки и тютюневи изделия 4.718 100.4 106.1 107.7
03 Облекло и обувки 4.552 97.5 94.7 100.5
04 Жилища, вода, електроенергия, газ и други горива 13.573 100.2 107.2 108.5
05 Жилищно обзавеждане, стоки и услуги за домакинството и за обичайното поддържане на дома 5.967 100.2 101.0 99.7
06 Здравеопазване 7.928 100.3 94.7 95.6
07 Транспорт 9.312 99.4 98.7 98.5
08 Съобщения 5.022 100.9 104.0 104.8
09 Развлечения и култура 7.645 100.1 113.5 114.1
10 Образование 0.509 100.2 102.5 108.1
11 Ресторанти и хотели 5.764 100.6 109.8 109.0
12 Разнообразни стоки и услуги 5.184 100.7 103.9 104.5
Хранителни стоки 31.131 100.3 105.3 106.8
Нехранителни стоки 34.890 99.6 100.0 100.7
Обществено хранене 5.009 101.0 108.6 111.6
Услуги 28.969 100.5 107.3 108.0

 

 

Таблица 2

 

 

Хармонизирани индекси на потребителските цени за август 2025 година
Код Потребителски групи Тегла 2015 = 100 август 2025 г. спрямо юли 2025 г. август 2025 г. спрямо декември 2024 г. август 2025 г. спрямо август 2024 г.
% % % %
00 Общ ХИПЦ 1000.000 143.68 100.1 103.4 103.5
01 Хранителни продукти и безалкохолни напитки 219.661 182.28 100.3 105.9 106.9
02 Алкохолни напитки и тютюневи изделия 56.922 139.62 100.3 105.8 107.1
03 Облекло и обувки 39.747 104.12 98.1 95.3 101.5
04 Жилища, вода, електроенергия, газ и други горива 96.547 162.98 100.3 107.5 108.4
05 Жилищно обзавеждане, стоки и услуги за домакинството и за обичайното поддържане на дома 69.081 126.21 99.9 100.9 100.2
06 Здравеопазване 76.061 115.56 100.2 91.6 92.5
07 Транспорт 141.190 119.93 100.2 99.5 98.1
08 Съобщения 53.837 94.58 100.9 104.0 104.8
09 Развлечения и култура 92.041 127.37 99.9 104.1 103.5
10 Образование 13.934 164.21 100.2 102.5 108.0
11 Ресторанти и хотели 82.002 194.25 99.5 112.6 106.4
12 Разнообразни стоки и услуги 58.976 148.97 100.9 103.2 104.2

 

Таблица 3

Верижни индекси на цените за малката кошница от 100 социалнополезни и жизненонеобходими стоки и услуги на най-нискодоходните 20% от домакинствата за август 2025 година
Код Потребителски групи Тегла август 2025 г. спрямо юли 2025 г.
% %
00 Общ ИЦМК 100.000 100.2
01 Хранителни продукти и безалкохолни напитки 50.013 100.1
03 Облекло и обувки 3.895 97.9
04 Жилища, вода, електроенергия, газ и други горива 23.511 100.1
05 Жилищно обзавеждане, стоки и услуги за домакинството и за обичайното поддържане на дома 2.767 101.7
06 Здравеопазване 12.894 100.6
07 Транспорт 0.695 100.4
08 Съобщения 0.098 99.9
09 Развлечения и култура 0.561 98.9
12 Разнообразни стоки и услуги 5.566 100.3
Хранителни стоки 50.013 100.1
Нехранителни стоки 29.156 100.2
Услуги 20.831 100.1

 

[1] Според методологията за индекса на потребителските цени (ИПЦ). За повече информация виж „Методологични бележки“ на стр. 6 и 7 и табл. 1 от приложението.

[2] Според методологията за хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ). За повече информация виж „Методологични бележки“ на стр. 6 и 7 и табл. 2 от приложението.

[3] За повече информация виж „Методологични бележки“ на стр. 6 и 7 и виж табл. 3 от приложението.

[4] Насоки относно конструирането на тегла на ХИПЦ в случай на големи промени на разходите на потребителите, Евростат, Дирекция C „Макроикономическа статистика“, 03.02.2020 година:

https://ec.europa.eu/eurostat/documents/10186/10693286/Guidance-on-the-compilation-of-HICP-weights-in-case-of-large-changes-in-consumer-expenditures.pdf.

Подробни данни могат да бъдат намерени на сайта на НСИ в разделите:
Инфлация и индекси на потребителските цени