Премини към основното съдържание

Наблюдение на работната сила

Във връзка с публикации в електронни медии относно икономически неактивните мъже и жени в България, НСИ прави следните уточнения:

 

През 2011 г. общият брой на лицата на възраст 25-54 навършени години, които са икономически неактивни (не са нито заети, нито безработни) е 547.8 хил., или 17.6% от населението в същата възрастова група.

От всички икономически неактивни лица на възраст 25-54 навършени години 242.6 хил. са мъже и 305.2 хил. са жени, като относителният дял от населението в същата възрастова група е съответно 15.4% за мъжете и 19.8% за жените.

Сред икономически неактивните мъже (на възраст 25-54 навършени години) с най-висок относителен дял (33.9%) са тези, които желаят да работят, но не търсят активно работа, защото не вярват, че ще намерят (обезкуражени). При икономически неактивните жени най-висок е делът (44.1%) на личните и семейни ангажименти, като причина за икономическа неактивност. Икономически неактивни поради недобро здравословно състояние са общо 108.0 хил. лица, като от тях мъжете са 59.3 хил. , а жените - 48.7 хиляди.

 

Допълнителна информация за Наблюдението на работната сила

1. Какво представлява наблюдението?

Наблюдението на работната сила е най-голямото извадково статистическо наблюдение, провеждано чрез домакинствата, и е важен инструмент за описание и анализ на развитието на пазара на труда. Чрез изследването се осигурява информация за икономическата активност, заетостта и безработицата на населението на 15 и повече навършени години, като тази информация е в съответствие с международно приетите концепции и дефиниции.

2. Кой извършва наблюдението?

Наблюдението на работната сила се извършва от Националния статистически институт (НСИ) и неговите териториални поделения - статистическите бюра със седалище областните градове.

Националният статистически институт e източник на официална статистическа информация в Република България. Той провежда статистически изследвания съгласно Националната статистическа програма, която се приема ежегодно от Министерския съвет, както и изследвания, възложени и финансирани от Евростат (Статистическата служба на Европейския съюз) или от други международни организации, публикува и разпространява получената информация и я предоставя на потребители от страната и чужбина.

Наблюдението на работната сила е включено в Националната статистическа програма.

3. Как се избират домакинствата?

Домакинствата, които трябва да бъдат анкетирани при Наблюдението на работната сила, се избират чрез случаен подбор. Според статистическата теория това е задължително условие, за да се гарантира представителност на резултатите от извадковите наблюдения, т.е. получените от изследването резултати да се доближават максимално до действителните характеристики.

За целите на преброяването на населението територията на страната е разпределена  на преброителни участъци (около 40 000). От тях за формирането на извадката за Наблюдението на работната сила чрез случаен подбор първоначално се избират 2 446 преброителни участъка от цялата страна. След това от всеки от избраните преброителни участъци на случаен принцип се избират по 8 домакинства (за едно тримесечие). Името на главата на домакинството и адресът се вземат от списъците на домакинствата, изготвени при последното преброяване на населението. 

4. Задължително ли е да се участва в наблюдението?

Съгласно Закона за статистиката участието на домакинствата в наблюдението е доброволно. Същевременно обаче всеки отказ на домакинството влошава точността на получаваните резултати и може да доведе до погрешни изводи. Поради това участието на всяко избрано домакинство е от изключително важно значение.

5. Какви въпроси съдържат анкетните карти?

Анкетните карти съдържат голям брой въпроси, но те не се задават на едни и същи лица. Лицата отговарят на различни въпроси от анкетната карта в зависимост от тяхната икономическа активност. Въпросите в анкетната карта обхващат няколко основни теми (раздели):

·     Основна работа

·     Работно време

·     Втора работа

·     Предишен трудов опит на незаетите лица

·     Търсене на работа

·     Образование и обучение

·     Основен статус една година преди наблюдавания период и други.

 

Към анкетната карта могат да бъдат включвани еднократно и въпроси по други теми, представляващи определен интерес.

6. Провеждат ли се подобни изследвания в други страни?

В почти всички страни Наблюдението на работната сила е основният инструмент за изследване на заетостта и безработицата. Провеждането на наблюдението в рамките на Европейския съюз е законодателно уредено с Регламент (ЕО) № 577/98 на Съвета от март 1998 г., както и с последващи допълнения. В него са определени основните принципи, наблюдаваните характеристики и изискванията за точност на данните.

Данните, предоставяни от отделните страни, включително и от нашата страна, се използват при изчисляване на агрегирани (обобщени) данни за Европейския съюз.

7.  Как се определят заетите, безработните и икономически неактивните лица при наблюдението?

Заети са лицата на 15 и повече навършени години, които през наблюдавания период, който е една календарна седмица:

-            извършват работа, дори за един час, за което получават работна заплата или друг доход;

-            не работят, но имат работа, от която временно отсъстват поради болест, годишен отпуск, отпуск поради раждане и отглеждане на дете, родителски отпуск, стачка или други причини.

Безработни са лицата на възраст 15 - 74 навършени години, които:

-            нямат работа през наблюдавания период;

-            активно търсят работа през период от четири седмици, вкл. наблюдавания период, или вече са намерили работа, която очакват да започнат до три месеца след края на наблюдавания период;

-            имат възможност да започнат работа до две седмици след края на наблюдавания период.

Заетите и безработните лица съставляват работната сила (икономически активното население).

Икономически неактивни (извън работната сила) са лицата, които не са нито заети, нито безработни през наблюдавания период.

Обезкуражени лица са лицата извън работната сила, които желаят да работят, но не търсят активно работа, защото не вярват, че ще намерят.

 

8. Как се изчисляват коефициентите на икономическа активност, заетост и безработица?

Коефициентът на икономическа активност представлява относителният дял на икономически активното население от населението на същата възраст.

Коефициентът на заетост представлява относителният дял на заетите лица от населението на същата възраст.

Коефициентът на безработица представлява относителният дял на безработните лица от икономически активното население.

9. Провеждат ли се и други статистически наблюдения, които предоставят данни за заетостта?

Наблюдението на работната сила не е единственият източник на данни за заетостта и безработицата. НСИ провежда изследване и публикува резултати за заетите лица и от наблюдения, провеждани чрез предприятията, фирмите и организациите. Изготвят се и оценки за заетите лица чрез комбинирането на данни от различни източници, които се използват при изчисляване на производителността на труда и други показатели.

Различията в данните за заетостта се дължат на използването на различен обхват, единици на наблюдение и други методологически особености.

10. Защо данните от Наблюдението на работната сила се различават от данните за регистрираните безработни, обявявани от Агенцията по заетостта?

При определяне на безработните лица Наблюдението на работната сила използва методология, осигуряваща международна сравнимост на данните. Тя се основава на препоръките на Международната организация на труда. Данните на Агенцията по заетостта се отнасят само за безработните, регистрирани в бюрата по труда с оглед получаване на обезщетения, участие в курсове за квалификация, участие в програми за насърчаване на заетостта, посредничество при намиране на работа и други.

Лицата, които са определени като безработни при Наблюдението на работната сила, може да не са регистрирани в бюрата по труда, а да търсят работа по други начини. Същевременно лицата, които са регистрирани в бюрата по труда, може да не са определени като безработни, ако не търсят активно работа.