Премини към основното съдържание

Демографски прогнози и данни от Преброяване 2011

Във връзка с публикации в медиите относно демографски прогнози и данни за броя на населението от ромската етническа група в България, Националният статистически институт прави следното уточнение:

 

Демографските прогнози (перспективни проекции на населението) са формални пресмятания, които се извършват при условия, че са възприети определени предположения за бъдещото развитие на раждаемостта, смъртността и миграцията. Те дават представа за възможното бъдещо развитие на населението през прогнозирания период.

 

Използват се различни сценарии за проекциите на населението в зависимост от очакваното социално-икономическо развитие на страната.

-  I вариант (целеви): Този вариант се определя като реалистичен и е съобразен с нормативните изисквания на Европейския съюз за демографското и социално-икономическото развитие на страните членки.

-  II вариант (относително ускоряване): При този вариант се предполага, че демографското развитие ще протича при благоприятни социално-икономически процеси в страната.

-  III вариант (относително забавяне): При този вариант развитието на населението е прогнозирано при хипотези за неблагоприятни социално-икономически процеси в страната.

 

Последната демографска прогноза, разработена в НСИ, за развитието на населението до 2060 година, e актуализирана през 2012 година. Начална точка на прогнозата е населението на страната към 31.12.2011 г., оценено на база окончателните резултати от Преброяване- 2011.

 

Първичните документи „Съобщение за раждане” и „Съобщение за смърт”, от които се получават оперативни (текущи) данни за демографските събития, не включват признака „етническа принадлежност”. Поради тази причина няма налични, официални данни по етническа принадлежност за нивото на раждаемост, обща и детска смъртност, средна продължителност на предстоящия живот и други демографски показатели.

 

Данните за етническа група, майчин език, вероизповедание и здравно състояние на населението са обект на статистическо изследване само по време на преброяванията и предоставянето им е регламентирано в Закона за преброяване на населението и жилищния фонд в Република България (ЗПНЖФ). Съгласно чл.6 (3) от ЗПНЖФ, въпросите свързани с етническата и религиозна принадлежност на лицата са доброволни.

 

При формиране на въпросите и отговорите за етническа принадлежност, майчин език и вероизповедание в преброителната карта, са приложени принципите и препоръките на ООН относно изучаването на населението по етнически и религиозни признаци, а именно:

-              Доброволност на отговорите - за гарантиране свободата на предоставяне на данни от лицата се дава възможност те да не отговорят на въпросите;

-              Самоопределение - лицата сами трябва да определят етническата си принадлежност или вероизповедание, недопустима е намесата, както от страна на преброителите, така и от други лица, включително, членове на същото домакинство;

-              Възможност за свободно записване на отговор - информацията за етническа принадлежност и вероизповедание трябва да се предоставя свободно, т.е. лицата могат да запишат етническата група и вероизповеданието, към което се самоопределят.

 

Дефинициите, методологията и въпросите, свързани със самоопределението по етнически и религиозни признаци, използвани по време на преброяването, бяха подложени на широко обществено обсъждане и са консултирани с Дирекцията по вероизповеданията и Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси към Министерски съвет.

 

Данните от проведеното към 1.02.2011 г. преброяване на населението показват, че лицата самоопределили се от ромската етническа група са 4.9% от отговорилите на въпроса лица или с 0.2 процентни пункта повече в сравнение с предходното преброяване през 2001 година.

 

Поради гореизброените обстоятелства не е възможно да се направят прогнози за развитието в броя и структурите на населението по етнически признак.

 

Повече информация за прогнозите на населението, данни за населението от преброяването и текуща демографска статистика можете да намерите в рубриката „Население”.