Премини към основното съдържание

Практикуващи лекари и лекари по дентална медицина

Във връзка с публикации в медиите относно данните за броя на практикуващите лекари в България, Националният статистически институт прави следното уточнение.

 

Източник на информация за броя на практикуващите лекари в лечебни и здравни заведения на основен трудов договор е изследването „Лечебни заведения за болнична и извънболнична помощ и здравни заведения“, провеждано от НСИ и включено в Националната статистическа програма. Методологията на изследването е в съответствие с методологическите указания на Евростат за практикуващите медицински специалисти. Повече информация за методологията на изследването можете да намерите тук.

Изследването обхваща всички болнични заведения (болници и центрове със стационар), лечебните заведения за извънболнична помощ - медицинските центрове, денталните центрове, медико-денталните центрове, диагностично-консултативните центрове, самостоятелните медико-диагностични и медико-технически лаборатории. Данните за медицинските специалисти в индивидуалните и групови практики за първична и специализирана медицинска или дентална помощ се получават от Националната здравноосигурителна каса.

В съвкупността на другите лечебни и здравни заведения са включени: центровете за спешна медицинска помощ, самостоятелните центрове за трансфузионна хематология, хосписите, медицинските университети и колежи, общините – за медицинския персонал в училищата на издръжка от общината, националните центрове без легла, регионалните здравни инспекции, домовете за медико-социални грижи за деца.

В броя на практикуващите медицински специалисти (физически лица)  на основен трудов договор към 31.12. на съответната година се включват тези от лечебните и здравни заведения обект на изследване, като източник на данните са здравните заведения, независимо от ведомствената им подчиненост и форма на собственост. Включват се и медицинските специалисти, работещи в самостоятелни детски ясли и яслени групи в състава на Обединени детски заведения.

 

В броя на  практикуващите лекари и лекари по дентална медицина не се включват: лекари и лекари по дентална медицина, занимаващи се с административна, изследователска и друга работа,  например във фармацевтичната промишленост; безработни и пенсионирани лекари; лекари, работещи в чужбина.

 

Данните за броя на практикуващите лекари към 31.12.2011 г. по видове заведения показват, че в сравнение с предходната година се наблюдава увеличение  на общия брой на лекарите с 414, или 1.5 %. Нарастването се дължи основно на увеличения брой на лекарите в заведенията за болнична помощ – болници и центрове със стационар (бивши диспансери) (Табл. 1).

 

 

Табл. 1. Практикуващи лекари (физически лица) на основен трудов договор в лечебните и здравните заведения към 31.12.2010 и 2011 година по видове заведения

 

(брой)

Видове лечебни заведения

2010

2011

 

 

 

Лекари- общо

27 997

28 411

Лечебни заведения за болнична помощ

14 836

15 264

Лечебни заведения за извънболнична помощ

10 491

10 589

в т.ч. индивидуални и групови практики за първична помощ

4 761

4 697

индивидуални и групови практики за специализирана помощ

2 570

2 587

Други лечебни и здравни и санаториални заведения

2 670

2 558

 

 

По  данни на Българския лекарски съюз, предоставени  на НСИ, в Националния регистър на БЛС към 31.12.2011 година са вписани 32 271 лекари.

 

Дейността в областта на статистика на здравеопазването е законово регламентирана от разпоредбите на Закона за статистиката, Националната статистическа програма и Наредба № 10 на Министъра на здравеопазването от 05.07.2000 г. за медико - статистическа информация и информация за извършваната медицинска дейност от лечебните заведения и е в съответствие с Регламент (ЕО) № 1338/16.12. 2008 г. на Европейския парламент и на Съвета относно статистиката на Общността в областта на общественото здраве и здравословните и безопасни условия на труд.