Премини към основното съдържание

Статистика на Европейските градове - метаданни

Жилища в жилищни сгради
Дирекция "Статистика на Околната среда, Инфраструктурата и Регионите"
отдел "Регионална статистика и ГИС"
Валерия Ангелова
старши експерт
ул. "Панайот Волов" № 2, София 1038
+359 2 9857 531
 
Последно обновяване на данните: 01.07.2012
Номер Понятия Описание
 
1 Описание на данните Жилището в жилищна сграда е дефинирано като стая или апартамент заедно с неговите прилежащи помещения (антрета, коридори) в перманентна сграда или структурно отделена част от нея, която по начина, по който е построена, достроена или приспособена, е проектирана за постоянно обитаване от едно обикновено домакинство и по време на Преброяването не е използвана изцяло за нежилищни цели. То следва да има самостоятелен достъп до улицата, директно или посредством градина или двор или към общо пространство в рамките на сградата (стълбище, коридор, галерия). Жилището в жилищна сграда не е задължително да разполага с баня или тоалетна. "Перманентна" сграда е такава, която построена така, че да бъде структурно стабилна за най-малко 10 години. Включени са и отделни помещения за обитаване, които съвсем ясно са проектирани, за да бъдат използвани като част от жилище, например стая над гараж. Жилищата в жилищни сгради се броят за целите на Преброяването на населението независимо дали са обитавани или не. Жилищата в жилищни сграда могат да бъдат обитавани, за сезонно обитаване или необитавани (т.е. жилища, в които няма обичайно население по време на преброяването, но са подходящи за обитаване от поне едно лице), но годни за обитаване през цялата година .
2 Използвани класификации Единен класификатор на административно-териториалните и териториалните единици в Република България (EKATTE)
3 Обхват Изследването обхваща всички жилища в жилищни сгради във всеки от осемте града, техните разширени градски зони и общо за страната. От жилищата в жилищни сгради са изключени колективните жилища (хотели, институции, къмпинги и др.)
4 Единици на измерванe Брой
5 Период, за който се отнасят данните Година
6 Период, за който има налични данни 2005 - 2009
7 Срокове на разпространение на информацията Датата за публикуване на статистическата информация е посочена в Календара за представяне на резултатите от статистическите изследвания на НСИ.
8 Начини на разпространение на информацията • Интернет страница www.nsi.bg
9 Методологични документи • Регламент (EC) No 577/1998 по отношение на LFS на Европейския Парламент и на Съвета;
• Речник на дефинициите на променливите в областта на урбанистичната статистика - Евростат.
10 Източници на данни Данните се събират от НСИ в рамките на проекта. Източник на информация за Жилищния фонд са данните от преброяването на жилищните сгради и жилищата на 1.03.2001 г., както и статистическия формуляр „Карта за жилищна сграда”, с който се събират данните за новопостроените и съборени сгради и жилища през съответната отчетна година.
11 Честота на събиране на данните Годишно
12 Начин за събиране на данните Изчерпателно за всички жилища в жилищни сгради във всеки от осемте града, техните агломерации и общо за страната. Данните за Баланса на жилищния фонд към 31.12. са получени на база на резултатите от преброяването на жилищните сгради и жилищата на 1.03.2001 г., като всяка година са добавяни данните за новопостроените и са изваждани данните за разрушените жилищни сгради и жилища през съответната година.