Премини към основното съдържание

Периодичност и последователност на ревизия на данните за БВП и неговите компоненти

В практиката на системата от национални сметки съществуват два основни типа ревизии на данните, извън обхвата и съдържанието на прилаганите методи за сезонно изглаждане. Първият тип ревизии са текущи, регулярни характеризиращи се с наличие на нова или актуализирана статистическа информация на база статистически изследвания или административни източници. Вторият тип ревизии са свързани с промяна на използвана методология и изчислителни процедури за конкретни статистически показатели.

Относно прилаганите методи и ревизии на сезонно изгладените данни, сезонното изглаждане на статистическите показатели в НСИ се провежда по хармонизирана европейска методология, описана в „Ръководство на Европейската статистическа система за сезонно изглаждане”. Процедурата се осъществява с помощта на разработения от Евростат софтуерен продукт Demetra, при което се прилага алгоритъма TRAMO/SEATS. На сезонно изглаждане се подлагат тримесечните данни за компонентите на БВП по производствения метод и по компоненти на разходите за крайно използване. Прилага се директен метод за сезонно изглаждане, при който агрегираните показатели и техните компоненти се подлагат на самостоятелно изглаждане. В резултат на това е налице неадитивност на сезонно изгладените данни – агрегираните показатели не са равни на сумата от техните компоненти. Параметрите на модела за сезонно изглаждане се определят в началото на всяка календарна година /първо тримесечие на съответната година/, както и при промяна на използваната класификация на икономическите дейности. Така определеният модел се използва за ревизиране на сезонно изгладените стойности за тримесечията в рамките на динамичните редове. Повече информация можете да намерите в тематичната рубрика „Брутен вътрешен продукт”, методология: Тримесечни сезонно изгладени данни.

В съответствие с Програмата на Евростат за предоставяне на данни в областта на национални сметки и Националната статистическа програма на България, данните за БВП се разработват в следната периодичност:

Ø    Тримесечни оценки:

-                  Експресни оценки за БВП – Т+42-45 дни след изтичане на отчетния период

-                  Текущи тримесечни оценки за БВП – Т+65-70 дни след изтичане на отчетния период

Ø    Предварителни годишни оценки – сума от оценките на тримесечните данни – Т+65-70 дни след изтичане на отчетния период

Ø    Актуализирани годишни данни – Т+14 месеца след изтичане на отчетния период

Ø    Окончателни данни – балансирани таблици “Ресурс-Използване” – Т+3 години

 

 

Следва да се има предвид, че ревизиите на данните на национални сметки се базират на горепосочените мотиви относно последователността и периодичността на тяхното осъществяване и оповестяване.